pon., 20 mar
|Co kopyta konia mówią
Co kopyta konia nam mówią? Czyli kto skasztanił te kopyta? webinar
Bez kopyt nie ma konia - to stare powiedzenie, ale jakże prawdziwe. Podczas webinaru odpowiem na wiele pytań, które dręczą koniarzy. Na co my mamy realny wpływ, a za co odpowiada kowal, żywienie, trening, genetyka?
Czas i lokalizacja
20 mar 2023, 19:00 – 21 mar 2023, 21:00
Co kopyta konia mówią
Goście
O wydarzeniu
Bez kopyt nie ma konia - to stare powiedzenie, ale jakże prawdziwe. Podczas webinaru odpowiem na wiele pytań, które dręczą koniarzy.
Jak ocenić czy kopyta są prawidłowe? Jak rozróżnić grubość podeszwy? Jak ocenić kąty kopyta i jakość rogu? Które nieprawidłowości powinny martwić właściciela?
Na co my mamy realny wpływ, a za co odpowiada kowal, strugacz, podkuwacz?
Za co odpowiada pogoda i klimat?
Za co odpowiada żywienie, a za co genetyka, ruch i trening konia?
Czy żywienie ma wpływ na jakość kopyt?
Co wpływa na jakość kopyt i rogu i dlaczego niektóre konie ciągle gubią podkowy?
Skąd się biorą pierścienie na kopycie i co nam mówią?
Co powoduje poszerzoną linię białą, z czego wynika infekcja strzałki, a co to jest choroba linii białej?
Co właściciel powinien widzieć/ wiedzieć o balansie kopyta, skod się bierze kulawizna po korekcji kopyt (wędkowaniu czy kuciu)?
Prowadząca:
dr n. wet. Magdalena Senderska-Płonowska prowadzi Gabinet Weterynaryjny Kopyta Magdy, początkowo zajmowała się korekcja kopyt i alternatywnymi metodami ochrony kopyt, w tym butami, podkowami klejonymi, oraz podkowami z tworzyw sztucznych. Od kilku lat podkuwa konie również na podkowy metalowe. Regularnie publikuje artykuły branżowe na temat kopyt w "Weterynaria w Terenie", a kilka artykułów zostało opublikowane w recenzowanych zagranicznych czasopismach - między innymi wyniki badań na temat wpływu metalowych podków na zawężenie kopyt. W 2022 roku obroniła doktorat pod tytułem "Diagnostyka subklinicznej postaci ochwatu u koni" na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.