top of page

MONTY ROBERTS najsłynniejszy zaklinacz koni na świecie

Zaktualizowano: 14 maj

Monty Roberts - najsłynniejszy zaklinacz koni, to również wielokrotny zdobywca tytułów mistrzowskich w różnych dyscyplinach, aż 11 razy zdobył utył mistrza świata w dyscyplinach western. Wieloletni trener koni westernowych. Wieloletni trener wielu koni wyścigowych, które wygrywały mistrzostwa na najsłynniejszych torach wyścigowych, w mistrzostwach konkurencji skoków przez przeszkody,  a także w innych dyscyplinach jeździeckich w USA i Europie.

Urodził się i mieszka w Kalifornii, prowadzi swoją farmę Flag Is Up Farm i centrum szkoleniowe w okolicy Buellton ok 230 km od Los Angeles.


Swój pierwszy tytuł mistrzowski zdobył  w wieku 4 lat! Będąc na studiach zdobył mistrzostwo USA.


Całe swoje życie poświęcił pracy z końmi, szkoleniu koni i ludzi.


Zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in. w 1988 zdobył tytuł Jeźdźca Roku (Stock Horse Man of the Year), a w 1997 roku nagrodę Człowieka Roku przyznaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy Wobec Zwierząt.


Skończył Uniwersytet Przyrodniczy. Ciekawostka jest to, że od wielu lat są prowadzone badania naukowe dot. Metody Join Up, użycia kantara Dually skonstruowanego i opatentowanego przez Monty Roberts'a w treningu koni, ale też metody John Up w terapii dla ludzi przy pomocy koni, która nazywa się „Horse Sense & Healing”.


W dzieciństwie i młodości obserwował zarówno stada dzikich koni, żyjace na wolności w Kalifornii, zgłębiając ich zachowanie, ich język i sposób komunikowania się, relacje w końskiej społeczności, ale widział też jak tradycyjnie w brutalny sposób konie są traktowane i zajeżdżane przez ludzi. Sprzeciwiał się temu bardzo mocno.


Bardzo szybko zrozumiał też, że praca z końmi bez przemocy, w zgodzie z ich naturą, ich sposobem komunikacji i postrzegania świata jest nie tylko bardziej humanitarna, ale daje też o wiele lepsze, szybsze i długotrwałe efekty. Jego na owe czasy nowatorskie podejście to treningu koni, zostało docenione m.in przez królową brytyjską Elżbietę II.  Monty co rok spędzał miesiąc u królowej, pracując z jej młodymi surowymi najcenniejszymi końmi, pod jego okiem rozpoczynają one swoje szkolenie.


Tę wiedzę od wielu dziesięcioleci szerzy, jeżdżąc po całym świecie i propagując swoje metody pracy z końmi bez użycia przemocy, nawet najmniejszej.

Najbardziej znane pojęcie, jakie łączy się z Monty Roberts`em to "Join Up" i „Equus” czyli język koni.


Monty Roberts wydał kilka książek, które stały się światowymi bestsellerami, m.in

"Człowiek, który słucha koni"

"Shy Boy-Koń który porzucił wolność "

"Czego uczą nas konie"

"Ode mnie dla Was"

wydał też wiele DVD instruktażowych.


Monty Roberts mówi o sobie, że jego celem jest pozostawić świat lepszym niż go zastał dla koni i dla ludzi też. Całe swoje życie poświecił pracy z końmi, zgłębianiu m.in. ich psychologii i języka jakim się porozumiewają.


Monty Roberts, jeden z najbardziej uznanych trenerów na świecie, trenujący konie mistrzowskie na najwyższym światowym poziomie, autor bestsellerowych książek, zrewolucjonizował tradycyjne metody treningu koni używane od 6 tys lat.


Od dzieciństwa obserwował dzikie mustangi na wolności. W ten sposób, poprzez wielogodzinne i wieloletnie obserwacje stad koni i relacji w nich obowiązujących poznał ich język. Język ten nazwał EQUUS.


Ponieważ konie nie mogą nauczyć się naszego, ludzkiego języka, najlepszym sposobem na skuteczne porozumiewanie się człowieka i konia jest opanowanie przez ludzi języka, jakim „komunikują się" konie.


Jest to język gestów, język bez dźwięków i słów, a jednocześnie niesamowicie skuteczny.

"Konie do nas mówią, wystarczy słuchać"- Monty Roberts


Monty Roberts nadal jeździ po całym świecie propagując swoje metody pracy z końmi bez przemocy, oparte na porozumieniu, wzajemnym szacunku i jasnych zasadach komunikacji i współpracy.

Jego metody dają rewelacyjne efekty zarówno w pracy z końmi z problemami, czy źle traktowanymi w przeszłości, jak i w układaniu młodych koni.


MR wyszkolił też grupę, niewielką Certyfikowanych Instruktorów, którzy na całym świecie uczą jego metod i tylko oni mają prawo uczyć i pokazywać publicznie Join Up oraz metodę treningu koni Monty Roberts Horsemanship.

Nie jest łatwo został Certyfikowanym Instruktorem Monty Roberts, wymagania są bardzo duże, a mistrz sam osobiście ocenia i zaprasza daną osobę do zostania certyfikowanym instruktorem.

W Polsce mieszka i pracuje Magdalena Stanik, certyfikowana instruktorka Monty Roberts.
5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page