top of page

Czy karmić źrebaka z butelki?

Zaktualizowano: 13 kwi

Widok źrebaczka pijącego mleko butelki jest słodki :)

Wielu hodowców ma w zwyczaju od razu po urodzeniu oddoić siarę, czyli "pierwsze mleko" klaczy do butelki i karmić źrebaka z butelki.


Siara, zwana też colostrum, to "pierwsze mleko", powstaje jeszcze przed porodem, jest gęsta, żółtawa, mocno lepka i bardziej tłusta, łatwo można ją odróżnić od "zwykłego" mleka, które jest rzadsze, białe i mniej tłuste.

Siara to pierwszy pokarm każdego nowo-narodzonego ssaka, w tym noworodków człowieka. Unikalny skład colostrum ma fundamentalne znaczenie we wczesnym karmieniu potomka. W porównaniu do mleka właściwego, siara jest szczególnie bogata w białka, z których większość jest mało odżywcza, ale gra ważną rolę w dojrzewaniu przewodu pokarmowego młodych ssaków. Zawiera dużo witaminy A, sodu i chlorków, a stosunkowo niewiele węglowodanów, potasu i w porównaniu z mlekiem. I co bardzo ważne zawiera przeciwciała. Źrebak pijąc siarę przyjmuje przeciwciała, które go chronią, zanim organizm się rozwinie i nabierze odporności.


Wypicie odpowiedniej ilości dobrej jakości siary jest kluczowe dla zdrowia źrebaka!


Czy warto więc zdoić klacz i karmić źrebaka z butelki?


Powinniśmy to zrobić tylko wtedy, kiedy jest ewidentna potrzeba, np. źrebak jest słaby, ma problem ze wstaniem, był ciężki poród, źrebak jest wymęczony, osłabiony, zmarznięty i nie ma siły samodzielnie wstać i ssać, itp.

Inną sytuacją może być przypadek, kiedy klacz nie chce pozwolić źrebakowi się napić lub nie umie się zachować, to dotyczy głównie klaczy pierworódek. Wtedy powinniśmy pomóc, najpierw starając się uspokoić klacz, ewentualnie ją przytrzymać, aby maluch mógł się napić mleka. Możemy oczywiście w takiej sytuacji starać się pomóc źrebakowi w odnalezieniu sutka i wypiciu mleka, ale nie na siłę!

Nie wolno go siłowo ciągnąć, czy przystawiać pod cycek. Mamy go wspomagać - nie przymuszać.


Jeśli to się nie uda w ciągu ok 2 godzin - to zalecam oddoić siarę i podać z butelki.


Po jakim czasie od porodu źrebak powinien napić się siary?


Źrebak powinien wstać w ciągu 1 godziny po porodzie. Powinien napić się siary w ciągu 4 godzin, a najlepiej w ciągu 2 godzin od porodu. Tak więc jest na to chwila.

 Pamiętajmy, że źrebak i matka mogą być zmęczeni po porodzie i potrzebować trochę czasu na odpoczynek i regenerację.

Nie każdy źrebak jest od razu chętny do picia, zaraz po porodzie.


Pozwólmy na to!


Uważam, że nie powinnismy poić zawsze każdego źrebaka z butelki, kiedy wszystko przebiega normalnie, a my chcemy po prostu przyśpieszyć.


Podobnie, nie zgadzam się na przymuszanie źrebaka do ssania zaraz po porodzie - on może wcale nie mieć na to ochoty, może potrzebować czasu na regenerację i odpoczynek!

Wg mnie, nie należy zbytnio ingerowć, jeśli nie ma takiej potrzeby. Pozwólmy naturze działać w swoim tempie - nie wymuszając nic na siłę. Pozwólmy matce i nowo-narodzonemu źrebakowi na zrobienie tego w swoim czasie.


Jestem zwolenniczką imprintingu źrebiąt, ale uważam, że niewolno nam zbytnio ingerować w naturalny proces i relację matki i dziecka. I podkreślam - nigdy nie wolno nam ingerować w żaden sposób w więź matki ze źrebakiem!


Nie wolno nam odciągać klaczy od malucha, nie powinniśmy nawet stawać (np. podczas obsługi) pomiędzy klaczą a małym. My powinniśmy być po zewnętrznej, tak aby źrebak zawsze był blisko matki. Powinniśmy oczywiście przyzwyczajać malucha do naszej obecności i dotyku, bo to bardzo ułatwi obsługę i życie źrebakowi i nam.


Jeśli będziemy karmić z butelki bez wyraźnej potrzeby, źrebak będzie szukał mleka u nas, bo tak też będzie łatwiej i może nie chcieć szukać go u klaczy - a to jest bardzo niekorzystne!


W sytuacji, kiedy faktycznie musimy karmić malucha z butelki, starajmy się to zrobić jak najmniej razów, czyli jak najkrócej, aby jednak źrebak szukał mleka u klaczy. Powinniśmy mu pomóc, np. podtrzymując go jeśli ma problem z ustaniem, itp. ale odejść od butelki jak najszybciej!


Przed zdojeniem siary należy wymyć i wypłukać wrzątkiem butelkę i smoczek. W smoczku robimy sporą dziurkę :)126 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page